A Szövetség története

A Jász – Nagykun – Szolnok Megyei Polgári Védelmi Szövetség bemutatása

A Jász – Nagykun – Szolnok Megyei Polgári Védelmi Szövetség 2001. október 10-én alakult, nyilvántartásba vétele 2002. február 7-én történt meg.

A Szövetség feladata, hogy kiemelten közhasznú tevékenysége során az 1997. évi CLVI. törvény 26. szakasz C/15. pont szerint közreműködjön Jász – Nagykun – Szolnok megye állampolgárainak polgári védelmi, katasztrófavédelmi felkészítésében, védelmük szervezésében azzal a céllal, hogy az állampolgárok képesek legyenek önmagukat, életüket, vagyontárgyaikat eredményesen oltalmazni, menteni elemi csapások, természeti és ipari katasztrófák esetén.

Szervezetünk tevékenysége:

A tanuló ifjúság, a polgári védelmi szervezetek felkészítéséhez, valamint az önkormányzati és államigazgatási vezetők ismereteinek bővítése céljából a korszerű ismereteket összefoglaló kiadványokat, kézikönyveket szerkesztettünk és adtunk ki több százas példányszámokban. Megalakulásunk óta folyamatosan támogattuk a katasztrófavédelmi ifjúsági versenyek kirendeltségi és megyei fordulóinak szervezését, lebonyolítását és a versenyzők felkészítését.

A katasztrófavédelmi lakosságfelkészítési feladatokat folyamatosan végezzük, különös tekintettel az általunk kiemelten kezelt 10 – 18 éves korosztály irányában. Az ifjúság felkészítését, versenyek szervezését, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF), illetve az Magyar Polgári Védelmi Szövetség versenykiírása szerint végeztük, a végrehajtásban, a felkészítésben és az anyagi feltételek biztosításában.

Növeljük folyamatosan a Szövetség tevékenységében aktívan közreműködő tagok számát. Kiemelt feladatként kezeltük a területi rendeltetésű „TISZA” polgári védelmi mentőcsoport, a járási, valamint települési önkéntes mentőcsoportok működésének, fejlesztésének támogatását munkánkkal, illetve adományok gyűjtésével. A Tisza Mentőcsoport 2017-től jelentős összegű tárgyi eszközfejlesztést hajthatott végre a szövetségünknek köszönhetően. A mentőcsoport képviseletében pályázva 2017-ben és 2018-ban több mint 3 millió forint, 2019-ben több mint másfél millió forint támogatást nyertünk el a megyei mentőcsoport részére a BM OKF által kiírt pályázaton, amelyet a logisztikai és a műszaki kapacitások fejlesztésére, valamint képzésekre használtak fel. A Szövetség finanszírozásával biztosította a TISZA Mentőcsoport ötévente esedékes újraminősítését is. A gyakorlaton további járási és települési mentőcsoportok gyakorolták az együttműködésből fakadó feladataikat a megyei mentőcsoporttal közösen. A Tisza Mentőcsoport ötévente szükséges újraminősítése 2017-ben vált esedékessé, ezért a mentőcsoport részére, 97 fő részvételével, 2017. októberében szerveztük meg Kunmadaras és Tiszafüred helyszíneken a 36 órás nemzeti minősítő gyakorlatot, amelyet az ellenőrző csoport megfeleltre minősített. Erre a feladatra Szövetségünk több mint hatszázezer forint támogatást gyűjtött és használt fel. 2018-ban Mezőtúron gyakorolt a csoport – Szövetségünk támogatásával – az Eon-nal és a társszervezetekkel együttműködve. 2019-ben az árvízi és vízi mentő képességek megújítása volt kiemelt feladat, amelyet a résztvevő szervezetek sikeresen hajtottak végre. 2020-ban és 2021-ben is folytattuk a járási és települési önkéntes mentőcsoportok újraminősítő gyakorlatainak szervezését és lebonyolítását.

Feladataink között alapszabályunkban is szerepel a hagyományőrzés is. Ezzel a területtel ugyancsak kiemelten foglalkozunk megalakulásunktól, de azt is mondhatjuk, ez a tevékenységünk már előbb elkezdődött. A 90-es évek második felétől tudatosan gyűjtöttük a Légoltalommal, Légoltalmi Ligával, illetve a Polgári Védelemmel kapcsolatos írásos és tárgyi emlékeket.

2012-ben nyitottuk meg, és azóta is működtetjük Szolnokon a MÁV Szolnoki vasútállomása melletti, 3 szintes, 130 négyzetméteres, föld feletti óvóhelyen a „Légoltalomtól a Polgári Védelemig” című, ingyenesen látogatható állandó kiállításunkat. Az óvóhely és gépészeti berendezése önmagában is a témához kapcsolódó látványosság, szakmai szempontból a gyűjteményünk számára ideális környezet. Fontos szempont a főbb célcsoportok (tanulóifjúság, nyugdíjasok) részéről a könnyű megközelíthetőség is.

A rendelkezésre álló anyagok lehetővé teszik, hogy az állandó mellett a vándorkiállítás is állandóan „bevetésre” készen álljon.

Gyűjteményünk jelentőségét mutatja, hogy gyűjteményünket a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma felvette a vidéki állandó kiállításai közé, mint egyetlen Polgári Védelmi kiállítást!

Tatár Pál nyá. tű. ezds.

JNSZMPVSZ Elnöke